piątek, 07 września 2007

Religia w szkole

Od nowego roku szkolnego stopnie z religii zostaną wliczone do średniej ocen. Opinie na ten temat są podzielone...czy to lepiej, bo można podnieść sobie średnią? Jeśli brakuje Wam do "czerwonego paska"...

Co mają do powiedzenia maturzyści, którzy w 2010 roku będą mogli zdawać religię jako jeden z przedmiotów na maturze?

Czy taki przedmiot jak religia w ogóle może być oceniany?

Czekamy na Wasze komentarze :-)

15:59, edukatornia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 września 2007
Początek roku ze Scooby Doo

Poczatek roku według pierwszaków - nie wymaga komentarza.

Nam najbardziej podoba się Scooby Doo.

Indeks ostatniej szansy

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na żadne studia (dobrze wiemy, że to trudna decyzja) - nie załamuj się. Dla spóźnialskich jest jeszcze sznasa! Tak, tak. I my wiemy gdzie!

Zajrzyj  na serwis edukacja - mamy dla Ciebie listę wolnych miejsc na studiach.

Powodzenia.  

19:21, edukatornia , IV.Studia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lipca 2007
Edukacja specjalna ministra Giertycha

Szkoły specjalne specjalnego ministra 

Jakiś czas temu J.W. wicepremier Rządu III Rzeczypospolitej Roman Giertych, zapowiedział oczyszczenie szkół z rozbrykanej młodzieży. Jak powszechnie wiadomo młodzież rozbrykana jest od niedawna, za słusznych czasów kiedy nauki pobierał w niej obecny minister "placówki" i "zakłady" edukacyjne kształtowały jedynie słuszne postawy wśród młodzieży. "Stwórzmy szkoły specjalne" - pomyślał minister. A od myśli do konferencji prasowej droga u ministra niezbyt daleka.

Jak ma wyglądać propozycja ministra w praktyce?:

 

 

Stworzenie szkół specjalnych dla szczególnie trudnej młodzieży (skądinąd ciekawe - czy odmowa przychodzenia w mundurku to już "trudna" postawa uczniowska?) to do dziś jeden z priorytetów MEN.

Wykształciuchy się rzuciły na pomysł zaprowadzenia ordnungu w szkołach jak sfora psów. Nic to - głos wykształciuchów jak wiadomo się nie liczy.

Twórcze rozwinięcie 

Jak mają wyglądać szkoły specjalne w szczegółach jeszcze nie wiadomo, ale podsuwamy ministrowi sprawdzone patenty OHP:

Za palenie papierosów wychowawcy Środowiskowego Hufca Pracy w Ostródzie zabierali młodzieży jedzenie. Nawet na pół roku! Głodujące dzieci kradły pieniądze, by kupić obiad, albo rezygnowały z dalszej nauki[...]

Do Środowiskowych Hufców Pracy trafia trudna młodzież. Uczą się w szkole zawodowej, a mieszkają z bursie. Za ich edukację płaci OHP. Hufiec daje też pieniądze na zakup żywności - dziennie 8 zł. Za te pieniądze uczeń dostaje w stołówce śniadanie, obiad i kolację. W ostródzkiej bursie mieszka 50 wychowanków Hufca. ŚHP od lutego kieruje Dariusz Struk, lokalny działacz PiS. Jest dobrym znajomym Grzegorza Kierozalskiego (PiS), komendanta głównego OHP. Ale to nie Struk wymyślił kary, ale jego poprzedniczka Hanna Szumiela. Nowy dyrektor kar jednak nie anulował. Przyznał nam nawet, że stosował je sporadycznie.

Cały artykuł tutaj

14:47, edukatornia
Link Komentarze (1) »
wtorek, 10 lipca 2007
Wakacje na gigancie

Warszawskie dworce, szczególnie Centralny i Wileński, to od lat cel podróży letnich uciekinierów z domu i ośrodków wychowawczych. Chociaż nie ujęto tego w statystykach, zdaniem specjalistów w lipcu i sierpniu do stolicy zjeżdżają setki dzieci na tzw. "gigancie".

Czytaj cały artykuł

15:59, edukatornia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 lipca 2007
Żaba w mundurku

Polecamy artykuł: "Żabę w mundurku zjedzą dzieci i rodzice" - wywiad z Maciejem Osuchem, rzecznikiem praw ucznia

 

Rzecznik praw ucznia powinien stać za uczniami.

- I stoję za nimi. Szkoły przyszpitalne i specjalne mogą zrobić to, co rodzice jednej z krakowskich podstawówek. Dopatrzyli się, że zapis ustawy daje dyrektorowi możliwość określenia wspólnie z rodzicami dni, w których jednolity strój nie obowiązuje. Ustalili, że w ich szkole będzie tak od poniedziałku do piątku. Mundurek założą tylko na uroczyste okazje. Tylko że stosując takie wybiegi, my, obywatele, stawiamy się w sytuacji absurdalnej - bronimy się przed prawodawcami.

Czytaj całość

16:40, edukatornia
Link Komentarze (1) »
czwartek, 28 czerwca 2007
Wakaaaaaaacje!

Nareszcie wakacje, ponad dwa miesiące oddechu, przygód, laby...

-Dwa tygodnie nad Bałtykiem - 1400 złotych

- 18 godzin w specyficznie pachnącym pociągu relacji Zakopane - Gdynia - 150 złotych

- poliestrowy ręcznik kapielowy z Biedronki - 9,99.


Dwa miesiące bez orzeźwiających pomysłów ministra Giertycha - bezcenne.

 

Złotego sposobu na wakacje szukał Jan Barański w wywiadzie z psycholożką i redaktorka naczelną "Dziecka" Justyną Dąbrowską. Polecamy .

13:09, edukatornia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2007
Giertycha index librorum prohibitorum

Ministerstwo Edukacji Narodowej wpadło na kolejny znakomity pomysł - z kanonu lektur szkolnych wypadły książki, które nie dość patriotycznie kształtowały młodzież. Gombrowicz, Kafka, Dostojewski, Goethe - nie sprostali temu zadaniu. Dodano za to te, które nie dość że kształtują prawidłowe postawy młodego wszech(Polaka) to jeszcze nie zmuszają do zbędnego myślenia. Na przykład Dobraczyńskiego, w latach `80 członka PRON. Czyż to nie piękny pomysł?

Ministrowi podpowiadamy, że może w ogóle warto zrezygnować z tych wszystkich książek - wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie w głowach młodzieży. Zamiast tylu lektur wystarczyłaby jedna - np. "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Wszak wiadomo, że Dmowski wielkim pisarzem był...

Więcej o nowym spisie lektur tutaj.

Wisława Szymborska o pomyśle ministra tutaj.

Minister Giertych tłumaczy dlaczego Dobraczyński jest lepszy niż Gombrowicz:

13:15, edukatornia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 maja 2007
Strajk nauczycieli

Ledwie pisemne matury dobiegły końca nauczyciele postanowili zastrajkować. "Nauczyciel - stażysta w Warszawie musiałby przez rok nie jeść, nie pić i wszystko odkładać żeby kupić metr kwadratowy mieszkania" - grzmiał dziś szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomi Broniarz. I miał rację.

My też jakoś nauczycielom nie zazdrościmy - nie dość że mają pod górkę. Bo:

-młodzież to nigdy nie był najłatwiejszy warsztat pracy ("obyś cudze dzieci uczył" - jak mówi stare chińskie przekleństwo)

-zarabiają czasem mniej niż kasjerki w "Biedronce", a studia wyższe kilka lat pracy ich kosztowały

-to jeszcze mają ministra, który wydaje się być najbardziej zadowolonym z siebie wicepremierem w naszej części galaktyki

A do tego duże klasy i małe sale, trójki klasowe i mundurki, agresja w szkołach... w ogóle ręce im już najwyraźniej opadły, nam zresztą też i więcej komentować nie będziemy - niech za komentarz wystarczy ten filmik

13:43, edukatornia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 maja 2007
Matury: jakie matury?

W środę zakończyły się egzaminy pisemne, do 31 maja uczniowie muszą się uporać z ustnymi

Wczoraj zakończyły się pisemne matury. Nieliczni maturzyści pisali ostatnie egzaminy pisemne. W Warszawie fizykę w języku angielskim zdawało 23 uczniów, w języku francuskim - sześciu. Siedmiu maturzystów przystąpiło do egzaminu z kultury Hiszpanii. Pisemne egzaminy przebiegały bez zakłóceń. - Do 31 maja w szkołach muszą się zakończyć egzaminy ustne z języka polskiego i obcego - mówi Krzysztof Lodziński, wicedyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wyniki matur będą podane 29 czerwca.

Uff...wreszcie koniec tych pisemnych matur. My już ich mieliśmy dość, a przecież nie musielismy zdawać. Wy pewnie mieliście ich dosyć jeszcze bardziej (przy okazji: jak się komuś teraz nudzi to może sprawdzić arkusze ).

Za to - teraz mamy nadzieję znajdziecie więcej czasu na relaks...

12:46, edukatornia , III.Matura
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6